W dniach od 28 lipca do 4 sierpnia pięcioosobowa grupa młodzieży z parafii św. Jakuba Apostoła we Wrzącej Wielkiej uczestniczyła w wyjątkowym wydarzeniu – Jubileuszu Chrześcijaństwa w Rzymie. W tym samym czasie w jubileuszu wzięło udział ponad milion osób z całego świata, w tym ponad 20 tysięcy Polaków, natomiast z naszej diecezji 65 osób, w tym 6 księży. Był to czas głębokiego duchowego przeżycia, budowania wspólnoty oraz odkrywania piękna Kościoła powszechnego w sercu chrześcijaństwa.
Wspólnota z Wrzącej Wielkiej została serdecznie przyjęta przez parafię św. Klemensa Papieża w Rzymie, która zapewniła zakwaterowanie i otoczyła grupę życzliwą opieką. Każdy dzień obfitował w nowe doświadczenia – zarówno duchowe, jak i kulturowe.
Od 29 do 31 lipca uczestnicy brali udział w spotkaniach formacyjnych w „Casa Polonia”. Głoszone tam katechezy prowadzili dominikanie – o. Adam Szustak i o. Tomasz Nowak. Nie zabrakło wspólnej Eucharystii i wieczornych koncertów będących radosnym świętowaniem wiary. Był to również czas spotkania z młodzieżą z całej Polski, co pozwoliło doświadczyć jedności i żywotności Kościoła.
Ważnym momentem pielgrzymki była Msza święta inaugurująca jubileusz, sprawowana 29 lipca. Dzień później grupa uczestniczyła w audiencji generalnej z papieżem Leonem XIV na placu św. Piotra. Uczestnicy modlili się również przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra.
Poranne godziny poświęcone były na odkrywanie duchowego i historycznego dziedzictwa Wiecznego Miasta. Młodzież nawiedziła m.in. Bazylikę św. Pawła za Murami, Bazylikę św. Jana na Lateranie oraz Bazylikę Matki Bożej Większej. Nie zabrakło także chwil na zwiedzanie Colosseum, Forum Romanum, Schodów Hiszpańskich czy słynnej Fontanny di Trevi. Jednym z relaksujących momentów był wspólny wyjazd na plażę w Ostii.
Kulminacją całego wyjazdu było całonocne czuwanie modlitewne oraz Msza św. na Tor Vergata – miejscu historycznego spotkania młodych z Janem Pawłem II podczas Światowych Dni Młodzieży w 2000 roku. Noc modlitwy, adoracji i ciszy, przeżywana w jedności z tysiącami młodych, była niezapomnianym doświadczeniem obecności Boga.
Pobyt w Rzymie stał się dla młodzieży z Wrzącej Wielkiej czasem umocnienia wiary, głębokiego spotkania z żywym Kościołem i wdzięczności za dar chrztu świętego. Uczestnicy wracają ubogaceni duchowo, pełni nadziei i radości – gotowi, by dzielić się swoim doświadczeniem z parafialną wspólnotą.
Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy przyczynili się do realizacji tego wyjątkowego wyjazdu.