TRZYDZIESTA TRZECIA NIEDZIELA W CIĄGU ROU, 16 listopada 2025

  1. Dzisiejsza niedziela, z woli papieża Franciszka, obchodzona jest w całym Kościele jako Światowy Dzień Ubogich. To szczególna okazja, by otworzyć serce na potrzeby najbardziej potrzebujących, także tych żyjących pośród nas – w rodzinach, sąsiedztwie, naszej parafii. Papież przypomina: „Ubogich macie zawsze u siebie” (por. Mk 14,7). Zachęcam, aby wspierać dzieła miłosierdzia, takie jak Caritas, oraz w miarę możliwości służyć pomocą materialną i duchową ludziom ubogim.
  2. W ramach Roku Jubileuszowego 2025dzisiejszy dzień jest także dniem jubileuszu osób ubogich. Modlitwą i konkretnym gestem miłości chcemy towarzyszyć im w ich codziennym zmaganiu się z trudnościami.
  3. Zapraszam na adoracja Najświętszego Sakramentu 20 listopada (czwartek), proponowany plan dla całej wspólnoty parafialnej: od godz. 8.00 – Dąbrowa i Poddąbrowa; od 9.00 – Kaczyniec i Kamień; od 10.00 – Kiełczew Górny, Kiełczew Smużny Pierwszy, Kiełczew Smużny Czwarty; od 11.00 – Lipie Góry i Osówie; od 12.00 – Lucjanowo i Wandynów; od13.00 – Mikołajówek i Sokołowo; od 14.00 – Poddębno i Podkiejsze; od 15.00 – Zwierzchociny; od 16.00 – Wrząca Wielka.
  4. W piątek, 21 listopada, przypada liturgiczne wspomnienie Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. Tradycja mówi, że jako dziecko została Ona oddana na wychowanie do świątyni, gdzie wzrastała w mądrości i łasce. To święto przypomina nam o potrzebie całkowitego oddania się Bogu.
  5. W sobotę, 22 listopada, wspominamy Świętą Cecylię, dziewicę i męczennicę, patronkę muzyki kościelnej, organistów, chórzystów i zespołów muzycznych. Tego dnia będziemy polecać Panu Bogu wszystkich, którzy w naszej parafii angażują się w śpiew liturgiczny i muzykę sakralną. Serdeczne „Bóg zapłać” za Waszą piękną i wierną posługę! W dniach 21–23 listopada, w ramach Roku Jubileuszowego, swój jubileusz obchodzą właśnie chórzyści i chórzystki.
  6. Zbliżamy się do końca roku liturgicznego. W przyszłą niedzielę, 23 listopada, przypada uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata– ostatnia niedziela przed rozpoczęciem Adwentu. Już dziś zapraszam do licznego udziału w liturgii – będzie to zarazem święto patronalne Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
  7. W tym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszła do wieczności: śp. Irena Betlejz Kiełczewa Smużnego Pierwszego, lat 71. Zmarłą polećmy Bożemu Miłosierdziu: Dobry Jezu, a nasz Panie, daj jej wieczne spoczywanie…
  8. Pragnę przypomnieć, że zgodnie z przyjętym zwyczajem, po pogrzebie najbliższa rodzina zmarłego proszona jest o zgłoszenie się do kancelarii parafialnej w celu ustalenia terminów zamówionych Mszy świętych pogrzebowych. Pozwala to godnie i starannie zatroszczyć się o duchowe dobro zmarłych. Niestety, w przypadku kilku zmarłych osób kilka lata temu nikt z rodziny nie zgłosił się dotąd w tej sprawie. Intencje pozostają w gotowości do odprawienia. Jednocześnie z przykrością informuję o nieprawdziwych oskarżeniach o rzekome „przywłaszczenie” ofiar (stypendiów) mszalnych. Rozpowszechnianie takich pomówień to poważne naruszenie dobrego imienia, a także grzech przeciwko ósmemu przykazaniu. Proszę wszystkich parafian o roztropność i powściągliwość. Jeśli ktoś ma pytania czy wątpliwości, zachęcam do bezpośredniego kontaktu w kancelarii parafialnej. Jestem gotowy, aby wyjaśnić wszystko w duchu prawdy i szacunku.
  9. W tym tygodniu w liturgii wspominamy: poniedziałek (17.11)– Św. Elżbieta Węgierska (1207–1231), patronka dzieł miłosierdzia; wtorek (18.11) – Bł. Karolina Kózkówna (1898–1914), dziewica i męczennica, patronka młodzieży; czwartek (20.11) – Św. Rafał Kalinowski (1835–1907), karmelita i wielki pojednawca grzeszników. Niech przeżywana dziś liturgia, a także Światowy Dzień Ubogich przypomną nam, że w każdym człowieku – szczególnie cierpiącym i opuszczonym – spotykamy Chrystusa. Otwórzmy nasze serca i dłonie. „Miłość Chrystusa przynagla nas” (2 Kor 5,14).