W czwartek po niedzieli Trójcy Przenajświętszej Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nazywaną tradycyjnie Bożym Ciałem. Dawniej to święto nazywane było „Święto Eucharystii”. Pamiątkę ustanowienia Najświętszego Sakramentu Kościół obchodzi w Wielki Czwartek. Jednak wówczas Chrystus rozpoczyna swoją mękę. Dlatego od XIII wieku Kościół obchodzi osobną uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

Uroczystość rozpoczęliśmy w świątyni, Mszą świętą. Z racji, że w naszej parafii w tym roku dzieci obchodzą biały tydzień, w liturgię słowa, jak i w procesję zaangażowały się dzieci, które w minioną niedzielę przyjęły po raz pierwszy Pana Jezusa do serca.

Ks. Proboszcz powiedział: “Drogi Bracie, droga Siostro bardzo dziękuję, że jesteś, że pielęgnujesz w sercu wiarę. Nie każdy ma ten dar wiary, że potrafi dostrzec w białym opłatku, w białej hostii obecność Jezusa. Ten dar wiary, który masz w sercu, to wielki dar. Warto za niego podziękować.”

Po obrzędzie Komunii świętej oraz ogłoszeniach, wyszliśmy wszyscy na zewnątrz kościoła, aby wyruszyć w uroczystej procesji. Osoby z feretronami, obrazami, orkiestra, straż, dziewczynki, które sypały kwiatkami, chłopcy dzwoniący dzwonkami - to wszystko czyniliśmy na chwałę Pana Boga i dzięki temu chcieliśmy, aby ta uroczystość była jeszcze piękniejsza.

Cztery ołtarze, cztery Ewangelie. Pierwsza „”Eucharystia jako ofiara”. Ofiara, czyli poświęcenie. “Też poświęcasz się dla kogoś, w domu, w rodzinie. Coś ofiarujesz. Swój czas, wysiłek. Jezus dla Ciebie i dla mnie ofiaruje się cały.

„Eucharystia jako pokarm”. Sądzę, że każdy z nas dzisiaj zjadł śniadanie. Później wrócimy na obiad. Bez posiłku po prostu słabniemy, to jest normalne prawo naturalne i tak samo duchowo, moralnie możemy osłabnąć, potrzebujemy Jezusa, Który nam pomaga wybierać dobro, a unikać zła.”

“Jezus jako zadatek nieśmiertelności”. Jesteśmy zaproszeni, aby przygotować się do tego życia po śmierci. Jezus nas przygotowuje, pomaga nam, abyśmy po przekroczeniu progu śmierci mogli żyć z nim na wieki.

“Eucharystia jako jedność”. Tak bardzo potrzebna jest zgoda w Twoim małżeństwie, rodzinie. Widzimy ile może być zła, krzywdy, kiedy nie ma tej jedności w rodzinie i małżeństwie.” - tak ksiądz proboszcz wyjaśnił nam przesłanie poszczególnych Ewangelii z każdego ołtarza, przy którym dzisiaj stawaliśmy, aby oddać hołd Panu Jezusowi.

Po procesji, wszyscy zebraliśmy się wokół ołtarza polowego, aby przyjąć błogosławieństwo na cztery strony świata.

Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przebieg tej uroczystości, a szczególnie mieszkańcom Wrzącej Wielkiej, którzy przygotowali ołtarze na to wydarzenie.