Oktawa Wielkanocy 

W liturgii przez osiem dni świętujemy najważniejsze wydarzenie jakim zmartwychwstanie Pana Jezusa. 

Fotorelacja z Triduum Paschalnego

Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego jaśnieje jako szczyt całego roku liturgicznego. Rozpoczyna w Wielki Czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej. Tego dnia Pan Jezus ustanowił sakramenty Eucharystii (Mt 26 26-30; Mk 14 22-25) i kapłaństw zapowiedział zdradę Judasza (Mt 26 20-25; Mk 14 17-21) i zaparcie się św. Piotra (Mt 26 31-35). Po Ostatniej Wieczerzy Pan Jezus wraz z uczniami udał się na modlitwę do ogrodu Getsemani, gdzie został pojmany przez wysłanników Sanhedrynu (rady żydowskiej).

Św. Jan w swojej ewangelii napisał, że w Wielki Czwartek Pan Jezus po wieczerzy umył nogi Apostołom i na pamiątkę tego wydarzenia w naszej parafii ks. proboszcz obmył nogi dwunastu mężczyznom. 

Przedstawiciele wspólnot złożyli ks. proboszczowi życzenia, dziękując za jego posługę w naszej parafii. Nie było błogosławieństwa na zakończenie, ponieważ ta szczególna liturgia trwa przez trzy dni. Po Komunii św. Najświętszym Sakramentem został przeniesiony w procesji do ciemnicy, gdzie rozpoczęła się adoracja Pana Jezusa aż do dnia następnego.

Wielki Piątek jest dniem smutku i żałoby. Kościół nie sprawuje Eucharystii, a jedynie uroczystą liturgię Męki Pańskiej, w czasie których odczytywana jest Mękę Pana Jezusa według św. Jana, po której następuje adoracja Krzyża, a po Komunii św. w uroczystej procesji przeniesiony jest Najświętszym Sakramentem do grobu Pańskiego, gdzie adoracja trwa całą noc.

Wielka Sobota to szczególny dzień ciszy całego Kościoła, która ma koncentrować naszą uwagę na Chrystusie spoczywającym w grobie i przygotować na radość Zmartwychwstania. W ciągu dnia odbywa się święcenie pokarmów, natomiast po zmroku rozpoczyna się Wigilia Paschalna. 

Liturgia Wigilii Paschalnej to celebracja przejścia (paschy) Jezusa ze śmierci do nowego życia. Tego dnia gościliśmy ks. Adama Bajorskiego MSF. Nabożeństwo to składa się z Obrzędu Światła, które rozpoczyna się przed świątynią poświęceniem ognia i zapaleniem nowego paschału; z Liturgii Słowa, w czasie której czytanych jest osiem fragmentów z Pisma św. oraz są śpiewane psalmy ukazujące najważniejsze momenty z historii zbawienia; z poświęcenia wody chrzcielnej, wraz odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych oraz z Liturgii Eucharystycznej, która jest dziękczynieniem za wydarzenia paschalne.

W poranek wielkanocny o godz. 6.00 ks. Adam Bajorski słowami „Chrystus Zmartwychwstał prawdziwie Alleluja!” rozpoczął procesję rezurekcyjną, która wraz z uroczystą celebracją Eucharystii była ogłoszeniem zmartwychwstania Chrystusa.

Serdeczne słowa wdzięczności kierujemy pod adresem wszystkim zaangażowanym w przebieg Świętego Triduum Paschalnego i uroczystej liturgii rezurekcyjnej, czyli: Liturgicznej Służbie Ołtarza, nadzwyczajnym szafarzom Komunii św., lektorom i psałterzystom,  pani kościelnej – p. Elżbiecie Ciszewskiej, chórowi parafialnemu „Santiago” wraz z p. Bożeną Pietrzak, Orkiestrze gminno-parafialnej, druhnom i druhom naszych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej Wrząca Wielka, Kiełczew Smużny Pierwszy i Dąbrowa.