11 listopada to Narodowe Święto Niepodległości, które uroczyście przeżywamy również w naszej wspólnocie parafialnej. Z tej okazji uczniowie Szkoły Podstawowej im. T. Halika we Wrzącej WIelkiej przygotowali część artystyczną, którą ubogaciła Orkiestra Gminno - Parafialna, chór parafialny “Santiago” oraz zaproszeni goście: pan major Jerzy Banasiak, który reprezentował Ministerstwo Obrony Narodowej Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa oraz pan rotmistrz Konrad Czaja ze Szwadronu Jazdy RP, który jest też wiceprezesem Stowarzyszenia Katyń. Tego dnia oprócz świętowania 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości obchodziliśmy imieniny naszego proboszcza ks. Marcina Sadownika. Podczas Mszy św. złożyliśmy nasz dar modlitwy i życzenia, aby Duch Święty wspierał go darami i światłem na ścieżkach codziennego życia. 

Poniżej przedstawiamy wypowiedź o tym Narodowym Święcie jednego z gości - pana rotmistrza Konrada Czaja (Czai), którą wygłosił tego dnia w naszej wspólnocie parafialnej: 

 

Szanowni Państwo, Rodacy! Dzisiaj przypada 101 rocznica Odzyskania Niepodległości. W tym dniu staje przed Wami wnuk oficera kawalerii 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich. Jest dla mnie zaszczytem, że mogę wygłosić kilka zdań na temat odzyskania niepodległości, a przyświecać mojej wypowiedzi będzie sentencja marszałka Józefa Piłsudskiego - 

 

"Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości." 

 

Musimy pamiętać, że niepodległość i suwerenność nie jest dana raz na zawsze. Że trzeba się o nią starać, aby nie walczyć jak nasi przodkowie.

Dzisiaj nas patriotów nazywa się faszystami, bolszewikami. Czy na moim guziku jest gapa niemiecka lub sierp i młot? - nie, orzeł w koronie z munduru mojego dziadka uczestnika wojny polsko bolszewickiej z 1920 r. i wojny obronnej z 1939 r. Patriotyzm to rodzina, tylko w niej możemy się go nauczyć. Jest fundamentem Polskości i naszej tożsamości. Szkoła jest drogowskazem, a Kościół jest ostoją wiary i prawdy historycznej. Prawdy o historii biało czerwonej. Biało czerwona jest nasza Ojczyzna, a Ojczyzna to nasza matka. Kto jej nie szanuje niegodzien nazywać się Polakiem. Szanowni Państwo raz jeszcze zacytuję słowa twórcy niepodległości Marszałka Józefa Piłsudskiego - 

 

Polacy chcą niepodległości, lecz pragnęliby, aby ta niepodległość kosztowała dwa grosze i dwie krople krwi - a niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i bardzo kosztownym. 

 

Cieszmy się z tego Święta Niepodległości, bo nikt jej nam nie podarował i przekazujmy prawdę historyczną naszym dzieciom i nadchodzącym pokoleniom. Chwała Bohaterom.