Sobota (19.01.19) 

Rytmiczne przejście z parafii św. Michała Archanioła Monagrillo do Chitre. Ta pielgrzymka była oczywiście w latynoamerykańskich rytmach. Słonecznie, gorąco i upalnie. To jest święto, „fiesta” Kościoła, którego bardzo ważną częścią jest młodzież! Na plac, na którym przygotowano ołtarz przybyły inne grupy z różnych części świata na uroczystą Mszę św. Spotkaliśmy też pielgrzymów z Kazachstanu pod opieką ks. Szymona Grzywińskiego i ks. Przemka Pankowskiego. Miłe i radosne spotkanie, w czasie którego podzieliliśmy się wrażeniami z dotychczasowego pobytu w Panamie. 

Po Eucharystii sprawowanej pod przewodnictwem miejscowego biskupa oraz wielu kapłanów przeszliśmy do centrum miasta na paradę religijno-kulturalną. 

Różne okazałe orkiestry i przedstawiciele różnych parafii zaprezentowały swoje możliwości muzyczne, taneczne, plastyczne itp. Piękna kultura, która jest bardzo mocna związana i zakorzeniona w chrześcijaństwie! 

Byłem bardzo poruszony tym pokazem. To św. Jan Paweł II był pomysłodawcą „założycielem” Światowych Dni Młodzieży. Pewnie to dziwne ale pojawiły się w moich oczach łzy, które starałem się ukryć. 

Myśli z katechezy abpa Marka Jędraszewskiego: Bóg mówi do nas przez Swojego Syna. Często podważamy prawdomówność Boga. Nie bać się iść za głosem Boga. Głos sumienia: Bóg mówi do mnie w głębi mojego sumienia. Św. Jan Paweł II mówił, że potrzebni są ludzie sumienia. Dać się prowadzić właściwie ukształtowanym sumieniu. Maryja słuchała Bożego głosu i stała się Matką Kościoła.