Czwartek (17.01) godz. 6.30 pobudka. Pianie kogutów już mi nie przeszkadza…Śniadanie: smażone kiełbaski, plastry żółtego topionego sera z kawałkami smażonego banana i kubek kawy.

Przyjazd do parafii. Śpiew i Eucharystia. ks. Proboszcz podczas kazania ciekawie porównał grzechy do śmieci. Niektóre śmieci rozkładają się w różnym czasie, np. Skórka banana, plastikowa torebka, itp. Natomiast grzechy nigdy się nie rozkładają! Sami nie jesteśmy w stanie sobie z nimi poradzić. Jezus przychodzi do nas, aby nas uwolnić od grzechów. On nigdy NIE MĘCZY SIĘ przebaczaniem nam grzechów.

Malowanie flag - banerów: każda grupa przygotowała swoją flagę z zaprojektowanym logo. Nasz team na niebieskim materiale białą farbą stworzył ozdobny napis „Młodzież Włocławek”, swoje imiona, zarys katedry oraz nasze odciski dłoni.

Obiad: smażony kawałek wołowiny i maniok… Co za smak! ;) 

Katecheza głoszona przez krakowskich księży „na dwie ambony”. Podczas tych panamskich rekolekcjach, prowadzący prowokowali nas pytaniami: Czego Bóg oczekuje ode mnie? A nie: co Bóg ma zrobić dla mnie?! Kto jest sługą, a kto Panem? Gest rozłożonych i podniesionych dłoni przez księdza podczas liturgii oznacza, że pozwalam, aby Bóg uczynił ze mną co tylko zechce, czyli zgadzam się na Jego plan. Kiedy przepraszam za grzechy, to nie uderzamy dłonią w pierś sąsiada mówiąc: „Twoja wina, Twoja wina, Twoja bardzo wielka wina!”

Na koniec dnia mogliśmy poznać muzykę i regionalne tańce na głównym placu Monagrillo, który jest znany z pokazów walk byków. Członkowie miejscowej orkiestry bardzo elegancko ubrani pokazali swoją grą „na co ich stać”. Bogato zdobione stroje tancerzy i ich rytmiczne ruchy pomogły nam lepiej poznać miejscową kulturę. Miejscowy ks. proboszcz uświadomił nas, że ta miejscowość jest bardzo mocno związana z kultem św. Michała Archanioła. W ramach uroczystości odpustowych ważnym wydarzeniem jest m.in. procesja z figurą anielskiego patrona i fiesta. 

Powrót samochodami do domów i kolacja u rodzin.