W niedzielę 28 lipca 2019 r. przeżywaliśmy uroczystość odpustową ku czci św. Jakuba Apostoła. Sumę odpustową celebrował i kazanie wygłosił ks. Tomasz Król, który na co dzień pełni funkcję proboszcza parafii św. Antoniego z Padwy w Czerniewicach. Kaznodzieja w swoim kazaniu przypomniał nam o istocie naszej żywej przyjaźni z Jezusem. Podając przykład z życia przyrównał wiarę do kosmetyków, które pomagają utrzymać czystość ciała. Wiara jest wtedy tak samo bezużyteczna jak nieużywane kosmetyki. Kapłan podkreślał, że warto zainwestować w żywą wiarę w Boga oraz coraz głębiej poznawać Go. 
W czasie uroczystości mieliśmy okazję przypomnieć sobie sensu odpustu czyli darowaniem całej kary doczesnej za grzechy, które zostały już odpuszczone w sakramencie pokuty. Dlatego przed i w czasie Eucharystii była możliwość skorzystać z sakramentu spowiedzi. Do uroczystego charakteru wydarzenia przyczyniły się grupy muzyczne naszej parafii- chór Santiago pod kierownictwem Pani Katarzyny Stuczyńskiej oraz orkiestra dęta pod batutą kapelmistrza Tomasza Przyłębskiego. Dzięki piękniej pogodzie mogliśmy świętować tę uroczystość na świeżym powietrzu przy ołtarzu polowym, który został wybudowany z inicjatywy ks. Idziego Piaseckiego. Na tle przyrody pięknie prezentowały się również sztandary naszych jednostek OSP oraz bractwa św. Jakuba, które także podkreślały ten szczególny charakter liturgii. 

Patron naszej wspólnoty parafialnej św. Jakub jest opiekunemzakonów rycerskich walczących z islamem, czapników, hospicjów, szpitali, kapeluszników oraz sierot. Poniósł onśmierć męczeńską jako pierwszy z dwunastu uczniów Chrystusa. Legenda mówi, że ciało Jakuba dotarło do Hiszpanii w cudowny sposób- w łodzi bez wioseł. Położone na kamieniu przybrzeżnym zwłoki roztopiły się, tworząc sarkofag. Największy kult św. Jakuba ma miejsce w Santiago de Compostella, gdzie tradycyjnie miliony osób przychodzi modlić się przy grobie tego apostoła. Dlatego jest on również patronem pielgrzymów. Pamiętajmy o modlitwie za jego wstawiennictwem tym bardziej podczas wakacyjnych pieszych pielgrzymek.