1) Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w przeżywanie Wielkiego Tygodnia. Tak jak Jezus wszedł do Jerozolimy, tak dziś wchodzi w nasze serca. Obyśmy nie należeli do tłumu, który woła „Hosanna”, a za chwilę „Na krzyż z Nim!”. Podczas wszystkich Mszy Świętych odbywa się obrzęd błogosławieństwa palm.
2) Wielki Tydzień przeżyjmy głęboko, godnie i po chrześcijańsku. Zachęcam do licznego udziału w liturgii Triduum Paschalnego, które pozwala nam wejść w misterium męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.
3) Wielki Czwartek – celebrowana będzie tylko jedna Msza Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00, upamiętniająca ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” zamilkną dzwony i organy. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji (dawniej: ciemnicy). O adorację w nocy proszę: Odnowę w Duchu Świętym, Apostolat Margaretka, Żywe Róże.
4) Wielki Piątek – obowiązuje post ścisły. Plan adoracji Pana Jezusa w „Ciemnicy” w Wielki Piątek od godz. 8.00 – Dąbrowa i Poddąbrowa; 9.00 – Kaczyniec i Kamień; 10.00 – Kiełczew Górny, Kiełczew Smużny Pierwszy, Kiełczew Smużny Czwarty; 11.00 – Lipie Góry i Osówie; 12.00 – Lucjanowo i Wandynów; 13.00 – Mikołajówek i Sokołowo; 14.00 – Poddębno i Podkiejsz; 15.00 – Zwierzchociny; 16.00 – Wrząca Wielka. Tego dnia nie sprawuje się Eucharystii. O godz. 18.00 rozpocznie się liturgia Męki Pańskiej z adoracją Krzyża. Po liturgii przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. O adorację w nocy proszę druhny i druhów OSP – indywidualnie, w cywilnych strojach. Uroczysta straż druhów przy Grobie Pańskim rozpocznie się w Wielką Sobotę od godz. 8.00.
5) Wielka Sobota – dzień ciszy, adoracji i modlitwy przy Grobie Pańskim. Zachęcam do zachowania postu. Błogosławieństwo pokarmów w kościele: od 9.00 do 16.00, natomiast w kaplicy w Kiełczewie – o 9.30. Niech nasza wizyta z koszyczkiem będzie również okazją do modlitwy przy Grobie Pana.
6) Wigilia Paschalna – najważniejsza liturgia w roku – rozpocznie się w sobotę o godz. 20.00. Zachęcam wszystkich do licznego udziału w tej pięknej i bogatej celebracji Zmartwychwstania.
7) Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – Msza Święta rezurekcyjna z procesją o godz. 6.00.
O udział w procesji proszę: orkiestrę, druhów OSP, chór, asystę, Liturgiczną Służbę Ołtarza. Pozostałe Msze Święte: godz. 10.00 – kaplica w Kiełczewie, godz. 12.00 – kościół we Wrzącej Wielkiej.
8) W poniedziałek, 14 kwietnia, przypada państwowe święto Chrztu Polski. Zostało ono ustanowione w 2019 roku i przypomina nam o chrześcijańskich korzeniach naszego narodu. Msze św. będą w porządku niedzielnym.
9) Spotkanie ministrantów, lektorów i wszystkich chętnych do pomocy przy liturgii Triduum – w Wielki Czwartek o godz. 11.00.
10) W tym tygodniu odeszła do Pana śp. Zofia Morawska, mieszkająca ostatnio w Kole, pochodząca z Wrzącej Wielkiej. Pogrzeb odbędzie się we wtorek o godz. 13.00. Polecajmy jej duszę Bożemu Miłosierdziu: Dobry Jezu, a nasz Panie, daj jej wieczne spoczywanie…
11) W minioną sobotę prowadzono prace remontowe przy kaplicy pogrzebowej – wykonano odkopanie fundamentów w celu osuszenia murów. W planach są kolejne etapy prac.
12) Proszę mieszkańców Sokołowa o pomoc w przygotowaniu wielkanocnej dekoracji kościoła. Pracę planujemy we wtorek o godz. 14.00.
13) Bardzo dziękuje za złożone ofiary na dekorację świąteczną, szczególne podziękowanie składam rodzicom dzieci pierwszokwomunijnych za przeprowadzenie zbiórki ofiar. Szczegółowe zestawienie zostanie przedstawione niebawem. Bóg zapłać za każdą ofiarę!
14) Podsumowanie. Wielkanoc to nie tylko Niedziela i Poniedziałek Wielkanocny – najgłębsze tajemnice naszej wiary dzieją się w Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę. W Wielki Czwartek – jesteśmy z Jezusem podczas Ostatniej Wieczerzy. W tym dniu umyję nogi dwunastu mężczyznom, jak uczynił to Jezus swoim uczniom. Będziemy przyjmować Ciało i Krew Pana Jezusa pod postacią chleba i wina. W Wielki Piątek – staniemy pod Krzyżem, by towarzyszyć Jezusowi w Jego Męce. Podejdziemy do Krzyża z czcią i wdzięcznością. W Wielką Sobotę – zatrzymamy się w ciszy, adorując Jezusa w grobie. Po zmroku rozpocznie się wigilia Zmartwychwstania: ognisko, światło paschału, pieśń Exsultet i liturgia Słowa, która prowadzi przez całą historię zbawienia. Warto wiedzieć, że ta niezwykła i piękna liturgia będzie trwała nieprzerwanie przez trzy dni, bo rozpocznie się w Wielki Czwartek wieczorem, a zakończy w Wigilię Paschalną, czyli nasze zajęcia i różne prace będą włączone w tę modlitwę. Nie przegapmy tych chwil. Wejdźmy w Paschę Jezusa – Jego przejście przez śmierć do życia!