W sobotni poranek wyruszyliśmy w kierunku Lednicy na 26. Ogólnopolskie Spotkanie Młodych po dwuletniej przerwie spowodowaną pandemią.
Tegoroczne hasło brzmiało: „Na krańce świata”, ponieważ Duch Święty uzdalnia nas do dzielenia się Bożą Miłością tam, gdzie żyjemy! Jak każdego roku, tak i teraz została przygotowana piosenka razem z układem tanecznym nawiązująca do hasła z tego roku.
Program wydarzenia był bardzo obfity. Mogliśmy tam uwielbiać Pana Boga tańce i śpiewem. Były także głoszone konferencje, m. in. przez Jana Melę - niepełnosprawnego polskiego podróżnika i działacza społecznego, który jest najmłodszym w historii zdobywcą obu biegunów i pierwszym niepełnosprawnym, któremu się to udało. Jan, mimo niepełnosprawności, śmierci brata i utraty domu, powierza swoje życie Bogu i wierzy, że to, że żyje, to cud Boży. W swoim świadectwie podkreślał, jak ważna w życiu jest obecność innych ludzi wokół nas. Zachęcał, aby nie być biernym, ale aktywnie uczestniczyć w życiu, przełamywać swoje słabości: "Pan Bóg dawał mi ludzi, którzy pokazywali mi swoim przykładem, że póki żyjemy, to mamy wpływ na nasze życie. I każda rzecz dzieje się po coś. Doświadczenie, nawet najtrudniejsze, może być dla nas jakimś darem, może nas czegoś nauczyć. (…) Kiedy spotkałem ludzi, którzy uwierzyli we mnie, którzy dali mi szansę, żeby zawalczyć o swoje życie, to zrozumiałem, że każdą słabość można przekuć w swoją siłę".
Duchowego odrodzenia można było doświadczyć w sakramencie pokuty i pojednania na łonie natury, siedząc na trawie. Przez cały ten czas był wystawiony Najświętszy Sakrament w specjalnym namiocie tzw. “kaplicy adoracji” - Pan Jezus nigdy nie był tam sam (wiele osób przychodziło, aby zatrzymać się chociaż na krótką modlitwę). Około godz. 20.00 ruszyła Drogą Trzeciego Tysiąclecia uroczysta i imponująca procesja, która rozpoczynała Mszę św. Mimo pogarszających się warunków pogodowych (wyładowania atmosferyczne z przelotnym deszczem) wszyscy uczestniczyli we Mszy św. do końca. W trakcie prowadzący zadbali o nasze bezpieczeństwo. Pół godziny przed północą na zakończenie tego niezwykłego wydarzenia, Pan Jezus ukryty pod postacią Chleba w specjalnej - bardzo dużej monstrancji przeszedł pomiędzy nami w procesji, aby na zakończenie adoracji wszystkim pobłogosławić.
Ostatnim etapem Ogólnopolskiego Spotkania Młodych była możliwość przejścia przez bramę „Rybę”. Skąd pomysł na bramę w kształcie ryby? Z tłumaczenia starogreckiego „Ichtys”, które jest skrótem od najważniejszych słów, będących streszczeniem naszej chrześcijańskiej wiary: Jezus Chrystus Boga Syn Zbawiciel.
Cieszymy się, że mogliśmy wspólnie spędzić ten czas jako 16 osobowa wspólnota wśród blisko 30 tysięcy młodych ludzi z całej Polski i nie tylko.