Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, jest obchodzona na pamiątkę ustanowienia przez Jezusa Chrystusa Sakramentu Eucharystii. Symbolem obchodów Bożego Ciała są procesje do czterech ołtarzy. Z racji ograniczeń z powodu epidemii, w naszej parafii zostały przygotowane cztery ołtarze w różnych miejscach wokół kościoła przez sołectwa: Dąbrowa, Kamień, Kaczyniec oraz Kiełczew Górny. Po przemarszu orkiestry wraz z druhnami i druhami OSP rozpoczęliśmy uroczystą Liturgię.

Dziękuję, że jesteś, że jesteś tutaj w kościele na liturgii, kiedy jako wspólnota pragniemy celebrować obecność Jezusa pod postacią Chleba. Dziękuję, że pobożnie klękasz i uklękniesz kolejny raz przed Chrystusem. Nie byle jak, poprzez kucanie, czy też bezmyślne czynienie znaku krzyża, ale poprzez właśnie wyraźne zaznaczenie, że to Jezus jest przed nami. - tymi słowami nasz proboszcz zaczął wygłaszać swoją homilię. Niech te słowa uświadomią nam, jak ważna jest Eucharystia, bycie przygotowanym na czekającego na nas Jezusa w liturgii.

Po Komunii Świętej wyruszyliśmy w uroczystej procesji wokół kościoła zatrzymując się przy czterech ołtarzach, które tworzą pewną całość: pierwszy - “Eucharystia jako ofiara”, drugi - “Eucharystia jako pokarm”, trzeci - “Eucharystia jako zadatek nieśmiertelności”, i czwarty - “Eucharystia jako jedność, która pomaga budować jedność w małżeństwie, w rodzinie.

Na zakończenie procesji proboszcz podziękował wszystkim, którzy byli zaangażowani w przygotowaniu tej Uroczystości: zadbanie o porządek i czystość wokół kościoła, piękny i okazały wystrój ołtarzy, zaangażowanie w celebrację Mszy św. i procesji: Gminno – Parafialnej Orkiestrze, Druhnom i Druhom Ochotniczej Straży Pożarnej naszych jednostek, które działają na terenie parafii, osobom niosącym chorągwie i feretrony, Nadzwyczajnym Szafarzom Komunii św. i Liturgicznej Służbie Ołtarza.

 

Myśli z homilii naszego proboszcza: “Wiemy, że w wielu sytuacjach w historii świata, kościoła Pan Jezus dał nam znak poprzez Cud Eucharystyczny. chociażby w Polsce w Sokółce, gdzie naukowcy potwierdzają, że właśnie w tym małym fragmencie jest mięsień serca dorosłego mężczyzny, który umiera, kona. Tak, Pan Jezus z miłości do Ciebie i do mnie umiera, po to abyśmy ja i Ty mieli życie. Tak niedawno było tutaj w kościołach pięć osób. Wielu z nas poczuło, doświadczyło brak spotkania z Jezusem Eucharystycznym. Ten prawdziwy głód spotkania i dzisiaj też może czujemy się ograniczeni, że nie możemy wyjść- tak jak przez wiele lat, wiele wieków czynili nasi przodkowie - na ulicę. Być może Cię to oburza, ale może warto zapytać się i pytam się, czy moje serce zawsze jest gotowe, otwarte, by przyjąć Jezusa? Dzisiaj, gdy będziemy się wpatrywać w dekorację poszczególnych ołtarzy, zauważymy tematy poszczególnych Ewangelii, które tworzą pewną całość. Pierwszy: Eucharystia jako ofiara, drugi: Eucharystia jako pokarm, trzeci: Eucharystia jako zadatek nieśmiertelności, i czwarty ołtarz: Eucharystia jako jedność, która pomaga budować jedność w małżeństwie, w rodzinie. Kiedy będziemy podchodzić do poszczególnych ołtarzy i patrzeć na te napisy, tytuły, słuchać Ewangelii, prośmy o to, aby nam pomógł Bóg podejmować kolejną ofiarę w domu, w małżeństwie, bo jeśli poświęcasz się dla współmałżonka, dla dzieci, dla rodziny, najbliższych, to dlatego, że tę siłę masz od Jezusa, szczególnie Jezusa Eucharystycznego, a jeżeli Ci brakuje tej siły, to może warto częściej się spotykać z Nim w Eucharystii, w Komunii Świętej. Jeśli brakuje tej jedności, tej zgody w domu, to dzisiaj jak uklękniesz, błagaj z wiarą o tą jedność, o zgodę, bo po ludzku czasami po prostu ręce opadają. Wielu z nas starało się zaangażować w przygotowanie tego wydarzenia, by to te miejsca, gdzie Jezus będzie stawiany były piękne, okazałe i wierzę, że również o nasze serca chcemy zadbać, aby były dla Jezusa zawsze przygotowane. Prośmy o ten dar przygotowania, o to byśmy byli przygotowani, również, kiedy będziemy przekraczać ten ostatni próg, bo wierzę, że Jezus z miłością czeka tu i teraz na Eucharystii, by nas wypełnić pokojem i również po tamtej stronie.”