Anna Zwolińska katechistką

W sobotę, 20 września 2025 roku, w bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włocławku odbyła się uroczysta Eucharystia, której przewodniczył Biskup Włocławski Krzysztof Wętkowski. Podczas tej liturgii biskup ustanowił 39 osób do posługi katechisty świeckiego. Wśród nich znalazła się również Anna Zwolińska z naszej parafii św. Jakuba Apostoła we Wrzącej Wielkiej.

Uroczystość była równocześnie inauguracją nowego roku formacyjnego dla kolejnego rocznika kandydatów. Do pierwszego etapu przygotowań przystąpiło 25 osób, które w najbliższych miesiącach będą uczestniczyć w programie diecezjalnej formacji, by w przyszłości podjąć posługę katechisty.

W homilii biskup Wętkowski przypomniał, że katechista świecki to osoba powołana do głoszenia Ewangelii nie tylko słowem, ale przede wszystkim świadectwem życia. – „W aktualnym świecie, w którym tak wiele zamętu i zagubionych ludzi, jest potrzeba poczucia pewności i stałości. To właśnie jest zadanie Kościoła – aby tutaj doświadczać pewności wiary, pewności w to, w co wierzymy, pewności zasad, które wyznajemy. Waszym zadaniem jest przekazywać zdrową naukę Kościoła, a nie swoje wyobrażenia” – podkreślił pasterz diecezji.

Nawiązując do przypowieści o siewcy, biskup zauważył, że Słowo Boże – jak dobre ziarno – zawsze ma moc wzrastania, a rolą katechisty jest jego cierpliwe i wytrwałe sianie. Po modlitwie błogosławieństwa każdy z ustanowionych katechistów otrzymał krzyż – znak posłania oraz dekret i egzemplarz Katechizmu Kościoła Katolickiego.

Formacja poprzedzająca ustanowienie odbywała się w ramach diecezjalnej Szkoły Katechistów, obejmującej sesje weekendowe oraz tygodniowy zjazd poświęcony kerygmatowi i metodom jego głoszenia. Kandydaci uczestniczyli w katechezach, warsztatach, modlitwie wspólnotowej i zajęciach praktycznych, które przygotowały ich do odpowiedzialnego pełnienia posługi w parafiach.

– „Wielu spośród ustanowionych katechistów już aktywnie angażuje się w życie parafii – prowadzą katechezy przygotowujące do sakramentów, animują spotkania modlitewne oraz różne inicjatywy duszpasterskie” – podkreślił ks. Adam Zieliński, odpowiedzialny za formację.

Uroczystość w katedrze była znakiem dla całej diecezji, że świeccy – odpowiednio przygotowani – mogą z odwagą i odpowiedzialnością włączać się w misję ewangelizacji, do której powołany jest cały Kościół.